wtorek, 21 lutego 2017

Kapryśne risotto



1 porcja


Przygotowanie risotto zawsze mnie stresuje. Jest banalne, szybkie ale .... łatwo je zepsuć. W ponizszym przepisie do znudzenia będę opisywać jak dobrze przygotować ryż:)



Risotto nie daje pola do popisu. Nawet nie myślcie o żadnej inwencji twórczej. To kapryśne danie.
Najważniejsze to zrobić je zgodnie z przepisem, krok po kroku. Proporcje ryżu do wody u mnie nigdy nie są identyczne, przeważnie przypadają 2 szklanki wody na 1 szklankę ryżu, ale zawsze plus/ minus. Bacznie obserwuję jak ryż wchłania płyn i dostosowuję ilość dodawanej wody "do jego potrzeb". Risotto bianco nauczyłam sie robić z przepisu Jamiego Olivera.

Przygotowanie ryżu w 3 krokach:
  • podsmażenie go z cebulką 
  • następnie zamknięcie łusek ryżu, poprzez dolanie wina
  • na koniec stopniowe dolewanie wody, którą ryż powoli wchłania. My w tym czasie cały czas mieszamy ryż, dzięki czemu będzie kremowy. Nie dolewamy do ryżu od razu szklanki czy dwóch wody, czekając aż wchłonie, tylko dodajemy tak mniej więcej 1/3 szklanki na raz, cały czas mieszając na średnim ogniu, do momentu wchłoniecia kolejnej porcji płynu.

Przedstawię Wam mój przepis na risotto z groszkiem i grzybami (wersja bez grzybów jest tak samo dobra, tyle że bez charakterystycznego leśnego aromatu).

Składniki na 2 porcje:
  • 1 szklanka ryżu Arborio (koniecznie Arborio)
  • 1 opakowanie mrożonego groszku (ok 400gr)
  • kilka suszonych grzybów (ja je zawsze lekko rozdrabniam w ręce, aby równomiernie rozłożyły się w całym daniu)
  • przyprawy: sól, świeżo mielony pieprz, oliwa z oliwek
  • 1/4 kostki masła czyli ok 50 gr
  • 1 mała czerwona cebula
  • 50 ml białego wina
  • zagotowana woda (ok 1 szklanki)*
  • pozostała woda po ugotowanym groszku (będzie służyc jako wywar do podlewania ryżu)*

WAŻNA INFORMACJA 
*płyny posłużą do podlewania ryżu w czasie jego gotowania. Czas gotowania dla 1 szklanki ryżu to 8-10 min. Po tym czasie, ryż będzie al dente. Na tym etapie risotto powinno być nieco za rzadkie, ponieważ zgęstnieje dochodząc. To czas kiedy zdejmujemy garnek z ognia i wmieszamy do niego masło. Po chwili doprawiamy do smaku i dodajemy groszek. Czekamy ok 1 minuty. Gotowe.


Przygotowanie (dużo zdjęć:) 


































Składniki (na zdjęciu brakuje tylko masła, soli, pieprzu)
W garnku na średnim ogniu rozgrzewany 2-3 łyżki oliwy.
Dodajemy posiekaną cebulę, sól pieprz, mieszając czekamy aż cebula się zeszkli. 

Jednocześnie w rondelku gotujemy wodę na groszek.
Kiedy woda się zagotuje, wrzucamy groszek (możemy dodać minimalną ilość soli - tak ok 1/3 łyżeczki). Woda nie musi się gotować, ważne żeby groszek sie rozmroził i stał się ciepły, chrupiący i aromatyczny. Orientacyjnie trwa to ok 5 min. Kiedy groszek będzie gotowy, odlewamy wodę do pojemnika/ dzbanka a groszek przykrywamy aby nie ostygł. Woda posłuży Nam jako bulion do ryżu.


Kiedy cebulka się zeszkli wsypujemy ryż i grzyby. Na średnim ogniu, mieszamy przez ok 2 min, aby ryż wchłonął wszystkie pyszne smaki i nabrał orzechowego posmaku. Następnie podlewamy ryż białym winem (ok 50 ml). Dzięki temu zamkną się łuski ryżu. 


Ryż wchłonął już wino, teraz dodajemy stopniowo wywar z groszku (jak opisałam powyżej), a jeśli go nie wystarczy, ryż możemy podlewać później gorącą wodę.
Na zdjęciu widać w jakich ilościach najlepiej dodawać płyn. Za każdym razem mieszamy czekająć aż ryż wchłonie kolejną porcję. Czyli będzie kremowy, ale nie będzie ponad ryżem dodatkowej warstwy płynu. Czynność powtarzamy przez cały czas gotowania ryżu czyli ok 10 min.

Zdjęcie obrazuje wcześniejszy opis - ryż po dolaniu kolejnej porcji płynu

j.w. - ryż po 8-10 min gotowania. Al dente ale risotto jeszcze jest za rzadkie. Jak wcześniej napisałam w tym momencie dodajemy masło itd.

Efekt!



2 komentarze:

  1. Lepszy mrożony groszek czy np. z puszki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Groszek świeży lub mrożony. Tylko taki zachowuje chrupkość i piekny wiosenny kolor zieleni. Polecam zakup w sklepach społem. 3.50zl za 450 gr:)

    OdpowiedzUsuń